Pięć pogrubionych prognoz DeFi i Ethereum na 2021 r

  • Analityk branży DeFi przewiduje, że Ethereum osiągnie nowy rekord w 2021 roku.
  • Według Kelvina Koh, DeFi TVL może przekroczyć 100 miliardów dolarów.
  • Spekuluje się, że główna popularna aplikacja fintech może zintegrować DeFi.

Rok 2020 był ogromnym rokiem dla zdecentralizowanych finansów i zasilającej je sieci Ethereum. Według niektórych wzniosłych prognoz analityków branżowych przyszły rok może być jeszcze większy.

W ciągu zaledwie dwunastu miesięcy, całkowita wartość finansów zdecentralizowanych (DeFi) zablokowanych wzrosła o około 2,000%, gdy zaczyna tworzyć się nowy krajobraz finansowy. Obecnie wydaje się, że biorą w nim udział tylko entuzjaści kryptokurandyzmu.

W porównaniu z całkowitą kapitalizacją rynkową wszystkich walut kryptograficznych, DeFi stanowi mniej niż 2% – ma więc dużo miejsca na rozwój. Rok 2021 może być rokiem, który naprawdę się rozpocznie, pod warunkiem, że nie dojdzie do masowych negatywnych regulacji lub rozprawienia się z stablecoins.

Duże prognozy DeFi

Spartan Group i były partner Goldman Sachs, Kelvin Koh, poczynili odważne prognozy na nadchodzący rok w branży kryptograficznej. Ceny Bitcoin Evolution sięgające 100 tys. dolarów mogą być nieco zawyżone, ale wydaje się prawdopodobne, że Ethereum osiągnie nowy, wszechczasowy haj.

Obecnie ceny ETH są nadal o 50% niższe od ich szczytu, który właśnie przekroczył 700 dolarów.

Prognoza Polkadota jest interesująca, gdyż oprócz symbolicznego uruchomienia i kilku mniejszych partnerstw, niewiele było w tym roku wiadomości z projektu Ethereum-rivalling.

DeFi TVL przekraczające 100 miliardów dolarów wydaje się dość prawdopodobne, gdyż byłby to znacznie mniejszy wzrost w stosunku do obecnego poziomu, niż ten, który miał miejsce w tym roku.

Koh przewidział również, że duża aplikacja fintech z ponad 100 milionami użytkowników zacznie integrować protokoły DeFi, jeszcze bardziej narażając branżę na zainteresowanie inwestorów detalicznych głównego nurtu.

W chwili obecnej istnieje sześć protokołów DeFi z zablokowanym ponad miliardem dolarów. Koh przewidział, że liczba miliardowych żetonów DeFi według limitu rynkowego również wzrośnie, i przewiduje UNI, SNX, YFI, AAVE i COMP jako głównych pretendentów.

Przewidział również, że startupy DeFi podniosą miliony w rundach zalążkowych, zwiększając jeszcze bardziej ich w pełni rozwodnione limity rynkowe.

Aktualizacja DeFi TVL

Wygląda na to, że wykres DeFi Pulse TVL został ponownie poprawiony po usunięciu zapakowanego Bitcoina i dodaniu kilku nowych protokołów.

To obniżyło nieco te liczby i dziś podaje TVL w wysokości 13,3 mld dolarów. Cały czas wysoki, według tych nowych wskaźników było 14 miliardów dolarów na 20 grudnia, więc nie było wyraźny odpływ w ciągu ostatniego tygodnia lub tak.

Maker pozostaje najbardziej dominującym protokołem z TVL na poziomie 2,6 mld dolarów i udziałem w rynku na poziomie nieco poniżej 20%.